דפים

יום חמישי, 5 בספטמבר 2019

שי זלמן - מקצבים וצבעים - אלבום והופעת השקה


צילום: יוסי צבקר

המתופף שי זלמן, כבר מזמן לא ילד, ומזה עשרות שנים שהוא מנגן, מופיע מדי ערב ומלמד. הוא ניגן עם כ-ו-ל-ם והוא ללא ספק אחת מהדמויות המוכרות, האהובות, העסוקות והמוערכות בסצנת הג'אז הישראלית. 


הוא למד בדנמרק אצל המתופף הנודע Ed Thipgen (שהיה חבר בטריו של Oscar Peterson). הוא חי מספר שנים בניו יורק, שם ניגן עם אגדות ג'אז כמו Ray Brown, John Hicks, Larry Willis, Kirk Lightsy, Milt Jackson, Walter Bishop ו Ray Brown ועוד. אך בו בזמן, ולצד הקילומטרז' העצום שיש לו, הוא מצליח לשמר את האנרגיה וההתלהבות שלו כאילו רק אתמול גילה את הג'אז. וההתלהבות הזו מדבקת ומרוממת: גם את הנגנים האחרים וגם את הקהל.


מפתיע מאד שבמהלך כל שנות פעילותו הוא מעולם לא הקליט אלבום תחת שמו. עד עכשיו. ממש לפני כמה ימים יצא בלייבל Lulu Records האלבום Rhythms and Colors, עם אבטה בריהון בסקסופונים ושירה, יפתח קארי בפסנתר, דור סמוכה בבאס, גילי בן צבי בכלי הקשה ושי כמובן בתופים. בשני קטעים מצטרף אליהם גם החלילן מתן קליין.

לשאלתי אותו מה השתנה שגרם לו להוציא אלבום ולמה דווקא עכשיו הוא השיב:
"אין לי מושג מה גרם לי להוציא , אני יותר מאמין במוסיקה חיה מאלבומים ותמיד הרגשתי שיש מספיק אלבומי גאז מעולים בעולם אבל האלבום שהוצאתי זה קצת מכל העולמות שאני מחובר אליהם אז נראה לי מתאים זה קצת תמהיל חדש".

ובאמת האלבום הוא מאד אקלקטי: מקטעי תיפוף סולו (Rhythms for Maya and Yahli ו One For Tali), דואט  תופים/סקסופון (The Mosquito) רביעייה של תופים, כלי הקשה חליל וסקסופון ללא כלי הרמוני והרבה אפריקה (Hi Yama, The Desert) ובהרכב יותר סטנדרטי עם פסנתר ובס מנגנים גם קולטריין (Naima) ובלוזים (Lemon Blues ו Back To The Chicken - בטריו).


אלבום מאד מגוון ומהנה שמציג את המוזיקה ששי אוהב לנגן וגם נותן טעימה מהיכולות שלו על התופים. אבל אם תשאלו אותי - שום דבר לא ישווה לחוויה של ללכת ולשמוע ולראות את שי בהופעה. הרבה פעמים אפשר לראות אותו מופיע עם מערכת מינימלית במיוחד (סנר, רייד והיי-האט) – ומדהים לשמוע איך הקוסם הזה מוציא ממנה כל כך הרבה - מקצבים, צלילים, צבע, אנרגיה טובה והמון שמחה ואופטימיות.

ביום שישי (מחר) ב 22:00 הוא יופיע בהופעת השקה לאלבום במועדון השבלול (המחודש). ינגנו אתו הנגנים מהאלבום וגם מוזיקאים אורחים נהדרים: גלעד הקסלמן בגיטרה וקטיה טובול בפסנתר.


תגובה 1:

Kabilio אמר/ה...

תודה על השיתוף. עודדת אותי להגיע לשבלול.

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin