דפים

יום רביעי, 19 בדצמבר 2018

Zorn/Lewis/Frisell - News For Lulu


איזה כיף לגלות מוזיקה חדשה, שלא רק שלא שמעתי עד כה, אלא אפילו לא ידעתי על קיומה.

לפני כמה ימים, באחד הבליינפולדים שרצים אצלנו בווטסאפ, נשלח קטע מתוך אלבום של הרכב שנקרא Sonny Clark Memorial Quartet שנקרא Voodoo. האלבום הזה, שהוקלט בלייבל BlackSaint בשנת 1985 מוקדש למוזיקה של הפסנתרן Sonny Clark וחברי הרביעייה הם John Zorn באלט, Wayne Horvitz בקלידים, Ray Drummond בבאס ו Bobby Previte בתופים.

הקטע הזה, ובמיוחד הנגינה של Zorn המוקדם (עוד לפני תקופת Tzadik) הפילו אותי לקרשים. פשוט לא הייתי מעלה בדעתי שזה זורן. גם מבחינת בחירת הקטע וגם מבחינת הנגינה. אז הלכתי לבדוק אם זו יציאה חד פעמית או שלזורן המוקדם יש עוד הקלטות כאלה.

ולמרבה השמחה מצאתי שלזורן היתה שלישייה מקסימה עם George Lewis בטרומבון ו Bill Frisel בגיטרה, שהקליטה עבור הלייבל HatHut אלבום שכולל קטעי hard-bop נפלאים של Kenny Dorham מתוך האלבום Afro-Cuban, של Sonny Redd מתוך האלבום Shades Of Redd, ומבחר קטעים מתוך אלבומים שונים של Sonny Clark ושל Hank Mobley.

האלבום נקרא News For Lulu (על שם לחן של sonny Clark) והוא הוקלט באולפן בשווייץ, ובסופו שלושה קטעים שהוקלטו יומיים לאחר מכן בהופעה בפסטיבל ג'אז בשווייץ.

הנה, למשל, KD's motion של Kenny Dorham (המקור ואחריו השלישייה דנן):

והנה  News For Lulu המקורי ולאחריו בביצוע של זורן/לואיס/פריזל:
איזה אלבום כיפי. מצד אחד הלחנים הכי hard bop ומצד שני – הנגינה, ההרכב (ללא כלי הרמוני, כי Frisel לא טורח לנגן את ההרמוניה) והאלתור - שהם ממש לא מה שהיית מצפה לשמוע באלבום hard bop - אבל בכל הם כל כך מתאימים, גם אם, ואולי דווקא בגלל, שהם מותחים את הגבולות. 
וכאילו לא די בכך, קיים גם אלבום נוסף שמתעד שתי הופעות חיות בצרפת ובשווייץ ב 18-19 בינואר 1989 ונקרא More News For Lulu. הקטעים ברובם נוגנו גם באלבום האולפן אבל יש גם כמה תוספות, כגון: Gare Guillemins של Misha Mengelberg ו Minor Swing של האורגניסט John Patton.

ועוד אחד אחרון לפני סיום, This I Dig Of You שמופיע באלבום Soul Station של Hank Mobley:אפשר להאזין לשני האלבומים במלואם כאן:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLSq3V2aogRPha8ZB6WwqjR6EH-JhI6uDF
https://www.youtube.com/playlist?list=PLmfimkO-Ujo5wV0-73TQ-Oas9xf2RY0PE

ותודה מיוחדת לחברי היקרים ב"פורום שקשוקה" ששומרים אותי ערני ומעודכן, גם אם 30 שנים אחורה.

אין תגובות:

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin