דפים

יום שלישי, 9 בינואר 2018

Even If - Eyal Talmudi's New Quintet


לפני כמה ימים נחתה בתיבת האימייל שלי הזמנה מפתיעה לשמוע את Even If - אלבום חדש של החמישייה של אייל תלמודי. תלמודי מנגן קלרינט וסקסופון (ומלחין, ומעבד ומפיק...) שעיקר פעילותו דווקא באיזורים שמחוץ לג'אז (רוקנ'רול, Pאנק, אפרו-ביט והרבה התחרעות....). הוא התחיל בפסנתר, עבר לקלרינט ואז גילה את הסקסופון הוא למד במגמת הג'אז של תלמה ילין (במחזור שמתחת לאבישי כהן ואלי דג'יברי) ומשם התגייס לתזמורת צה"ל. לאחר שירותו הצבאי פנה למסלול שדווקא אינו ג'אזי וניגן, בין השאר, עם ״בלקן ביט בוקס״, ברי סחרוף, שי צברי, קוטימאן אורקסטרה. בנוסף הוא מוביל את ״אוי דיוויז׳ן״ ו״מאלוקס״ איתם הקליט מספר אלבומים והופיע באין ספור הופעות בארץ ובעולם.

שמעתי את האלבום ומאד הופתעתי מכיוון שזה ממש לא מה שציפיתי לו. במקום אלבום התחרעות רועש עם הרבה אלקטרוניקה קיבלתי אשכרה חמישיית ג'אז, אמנם לא מיינסטרימית, אבל בהחלט בתוך הז'אנר. מסתבר שתלמודי חוזר למקורות אבל כמו כל מה שהוא עושה – הוא עושה זאת בדרכו המיוחדת.
אייל הוא אחיו הצעיר של אסף תלמודי (פסנתר, אקורדיון) והם משתפים פעולה בהרבה מאד מקרים, אבל דווקא באלבום הזה לא. תלמודי העדיף את הסאונד הפתוח והאגרסיבי יותר של חמישייה נטולת פסנתר, כפי שעשה גם בערב המחווה לת'לוניוס מונק (לרגל 100 שנים להולדתו) שהועלה במסגרת פסטיבל הג'אז של תל אביב ממש לפני כחודש. אז דווקא הצטרף אליהם אסף תלמודי, אבל באקורדיון.

עוזי פיינרמן
אז מי בכל זאת מנגן כאן? כמה מחבריו הטובים של תלמודי שהם גם במקרה מוזיקאים נפלאים: ספי ציזלינג בחצוצרה, עוזי פיינרמן בגיטרה (ספי ועוזי הם "האחים רמירז" הנפלאים) , גלעד אברו בבאס ואביב כהן בתופים.

בכלל, תלמודי אוהב לנגן עם חברים, אוהב את ההתרחשות הספונטנית ואת התקשורת עם המוזיקאים האחרים. מבחינתו הופעה טובה היא כזו שגורמת לו לרדת מהבמה ולהודות על מזלו הטוב שזימן לו לנגן עם מוזיקאים כל כך טובים.

האלבום הזה נולד בכלל במקרה, מאחר שלתלמודי היה קבוע תאריך באולפני קיצ'ה והוא פשוט הזמין את החברים לבוא לנגן, בלי חזרות ובלי הכנה מוקדמת. לצד מספר קטעים מקוריים שתלמודי הביא, יש כאן שני קאברים (לשיר "בשביל לעשן" של מאיר אריאל ול It Was a Very Good Year של פרנק סינטרה) וגם כמה קטעים מאולתרים לחלוטין שהתפתחו תוך כדי הנגינה באולפן.

אייל תלמודי
הנגינה של תלמודי מצליחה להיות פרועה ואסתטית בו זמנית (תקשיבו למשל לקלרינט שלו בקטע "סתם לא") וגם בקטעים המאולתרים לגמרי, מתוך הבלאגן נוצר גרוב (כבר אמרנו שגלעד אברו ואביב כהן מנגנים כאן....) שסוחף את כולם ומוציא מהם את המיטב. טביעת האצבע של עוזי פיינרמן ניכרת כאן היטב בנגינה בלוזית נהדרת (תקשיבו למשל לסולו שלו ב "לא סתם" ולתופים של אביב כהן שעושה קסמים מאחור ולסולו שלו ב "בשביל לעשן").

הסאונד של האלבום הזה פשוט נהדר בעיני, מאד דינמי, חי ופתוח ותלמודי עצמו מספר שבשנים האחרונות הוא מרגיש חיבור חזק יותר לצליל האקוסטי וחיבתו לרעש קצת נרגעה. הוא גם מתעסק יותר בהוראה ושואב ממנה הנאה וסיפוק עצומים, ועדיין מנגן בהפקות של אחרים אבל בשנים הקרובות מעוניין להתמקד בהרכבים שלו: אוי דיוויז'ן, Malox והחמישייה.

בשורה התחתונה – כבר שלושה ימים שאני דבוק לאלבום הזה, שהצליח לחמם אותי גם במונטריאול הקרה 😊. אלבום נהדר של חבורת מוזיקאים מקוריים שמצליחים להביא את האמירה המקורית שלהם גם לג'אז.

האלבום יצא בלייבל Chant Records (מופץ דיגיטלית בלבד).הופעות השקה תתקיימנה ב- 23.1.18 בלבונטין7 , בשעה 20:00 (אורח מיוחד : אסף תלמודי) וב- 30.1.18 בסטודיו של ביה״ס למוסיקה ושקט (שם תלמודי גם מלמד), בית אליאנס ירושלים 20:30. 

אין תגובות:

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin