דפים

יום חמישי, 23 ביולי 2015

בעל הבית השתגע!

איך יכול להיות? תגידו לי, איך יכול להיות שאלבומים שחלמתי עליהם שנים, שהזלתי ריר רק מלראות את העטיפה שלהם בקטלוגים ישנים ולדמיין איך הם נשמעים, נמכרים בגרושים?

איך אוספים של אלבומים נדירים שקוששתי אחד לאחד, בחנויות יד שניה בארץ ובחו"ל, נמכרים לכל דורש במחירי רצפה?

איך "קומפליטים" במהדורה מוגבלת שהייתי מזמין בדואר מ Mosaic מצאו את דרכם לסלסלת המבצעים של חנויות הרשת ונמכרים בפרוטות, בפחות ממחיר של דיסק אחד במחיר ביניים?

כבר כמה שנים שאני מקבל מידי כמה ימים את המיילים המעצבנים האלה מ Amazon. לראות, ולא להאמין. כמה קל ופשוט לקבל היום, בלחיצת עכבר קלילה ובהוצאה כספית זניחה, את מה שעמלתי באיסופו שנים רבות. אתה אפילו לא צריך לחפש, לעזאזל. הם דוחפים לך את לפרצוף. רק תקנה. ואם אתה כבר כאן, לא תיקח את הקמופליט של Sonny Rollins ב Prestige?

קחו למשל את Lee Morgan. במשך שנים שמרו ב Blue Note על ביקוש אספני לאלבומים המוקדמים שלו. אם היה לך – אז בטח את Candy (שקניתי בפיקדילי בחיפה) או את City Lights בהוצאה יפנית (שמצאתי פעם להפתעתי בדיסק קלאב באילת), אולי את indeed! (הוצאה יפנית, ניצן שמר לי עד שאגיע ביום חמישי לקורוס) אבל את Volume 2 או Volume 3 ? או את Cooker ? תמשיך לחלום. שמעתי פעם על מישהו שיש לו. אולי יקליט לך לקסטה. נראה.

וכן, אני זוכר היטב איפה ומתי ובאילו נסיבות הגיע לידי כל אחד מאותם אלבומים. ואני גם זוכר את ההתרגשות שנלוותה לפתיחת הניילון המרשרש והוצאת הדיסק בידיים רועדות מקופסת הפלסטיק והנחתו בדיסק-מן, לשמיעה ראשונה באוטובוס, בדרך הביתה מהצבא.

אני זוכר את הימים והלילות שהייתי חורש על כל אלבום חודש, מכיר בעל פה כל סולו, משנן את שמות הנגנים, את תאריכי ההקלטה ולומד לקשר בין הסאונד של הכלי לשם של הנגן שמפיק אותו. קורא שוב ושוב ושוב את ה Liner notes, כאילו יש מבחן בסוף, ונפגש עם חברים למרתונים אינסופיים של שמיעת מוסיקה ומבחני זיהוי.

אגב, גבר, את הקומפליט של Donald Byrd ב Blue Note כבר יש לך? חבל, זה רק 20 פאונד לפאקינג 21 (!!) אלבומים (בתמונה מימין החלק השני עם 10 אלבומים בלבד). רק היום. בעצם מעכשיו ועד בכלל.

אז אולי Lee Morgan ? הסט הזה יושב עליך פצצה כאחד שרק אתמול שמע את השם הזה בפעם הראשונה. 12 אלבומים בפחות מעשרה פאונד. אומרים שיש כאן כמה "נדירים". ככה קראו לזה פעם.

יודע מה? יש לי משהו במיוחד בשבילך. זה עף כל כך מהר במוזאיק, אנשים היו מוכנים להרוג בשבילו. The Complete Max Roach. עם Booker Little ו Kenny Dorham - הריבאונד המושלם למי שזה עתה נודע לו על לכתו בטרם עת של Brownie הגדול (9 אלבומים ב 11 פאונד). מי זה Brownie ? מה זאת אומרת מי זה בראוני ? אולי חצוצרן הג'אז הכי גאון ומבריק וחמוד שהיה כאן והלך בגיל 26. לפני 20 שנה חסכתי כמה משכורות צבאיות כדי לקנות את הקופסא שלו ב EmArcy. קוביה של שלמות. היום, חביבי, אתה יכול או ב 10 פאונד או, אם בא לך להתפרע, ללכת ממש על EmArcy אוריגינל ב 30 פאונד.

ודיברנו כמעט רק על חצוצרנים ואלה רק דוגמאות. איך אתה עם Jarrett ? יש באימפולס, יש באטלנטיק, מה שתרצה, חבר. או אולי Art Blakey ? עם החמישייה המפורסמת עם Wayne Shorter ? או אולי קופסא פסיכית של Wayne  מהתקופה המוקדמת, כולל ההקלטות עם Blakey וההקלטות ב Vee-Jay ? לא שמעת על Vee-Jay ? אומרים שפעם אנשים היו מרטיבים במיטה רק מלחשוב על האלבומים של shorter ו Morgan ב Vee-Jay, אבל הנה הם כאן בשבילך חביבי, פחות מ 12 פאונד. לארוז לך שניים? ו Rollins ו Bird ו Miles ו Powell ו Ahmad Jamal ו Gigy Gryce וה Jazztet וחכה רגעף אחי, יש לי עוד במחסן מאחורה...

מתסכל להיווכח כמה זול וזמין ההיצע של מיטב המוסיקה בעולם. הכל פה, לא בחצי חינם, סאנשיין. בחיני חינם. רק תבוא ותקשיב. אף אחד כבר לא מוריד מרוב שזה זול.
ולחשוב איזה חור עשיתי לעצמי בכיס בשביל לממן את כל המוסיקה הזו, שמפארת את הקיר בחדר העבודה שלי.

אין תגובות:

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin