דפים

יום שלישי, 5 ביולי 2016

החלה עונת הפסטיבלים: פסטיבל הג'אז באילת ופסטיבל הג'אז ביפו

 
ידידיי, שוב הגיעה עונת הפסטיבלים. החל מסוף אוגוסט, ובהפרש של כשבועיים יתקיימו שני פסטיבלי ג'אז.

הראשון הוא פסטיבל הג'אז הוותיק ביותר בישראל - פסטיבל הג'אז בים האדום שחוגג השנה 30 שנים להיווסדו, ועושה זאת באמצעות מחווה מיוחדת לג'אז הישראלי שעשה כברת דרך עצומה בשלושים השנה האחרונות. כל הופעות הפסטיבל, למעט הופעת אורח אחת של Chick Corea שחוגג אף הוא יום הולדת עגול של 75, ויופיע בטריו עם אבישי כהן בבאס ו- Marcus Gilmore בתופים, הינן של הרכבים ישראליים, חלקם הרכבי עבר שהתאחדו מחדש לצורך הפסטיבל. תוכנית הפסטיבל הפעם חגיגית, ארוכה וגדושה מהרגיל מן הטעם שכל ההופעות הן חד פעמיות (בשנים רגילות, האמנים מחו"ל הופיעו פעמיים במהלך הפסטיבל).

הפסטיבל יערך, כמדי שנה, באילת במהלך השבוע האחרון של חודש אוגוסט, בין התאריכים 27-30 באוגוסט, ובניהולו האומנותי של אלי דג'יברי.

עיון בתוכנית המופעים מגלה קשת רחבה מאד של עשייה מוסיקלית ישראלית בשפע סגנונות מבלוז ודיקסילנד דרך אולד סקול ג'אז, ג'אז מודרני, ביג בנד, כל שילוב אפשרי כמעט של ג'אז עם מוסיקת עולם (ברזילאי, אפריקאי, אתני), פיוז'ן לסוגיו השונים, מוסיקה אפריקאית וג'אז חופשי ואקספרימנטלי. כל אחד ימצא כאן משהו שידבר אליו, וחשוב מכך – יש כאן הזדמנות לטעום ולהתנסות בהרבה מאד סגנונות, להתרפק על אהבות קודמות ולמצוא חדשות...


בין ההרכבים: האורקסטרה של אבי ליבוביץ' עם שלום חנוך, שלומי שבן עם סוללת אורחים, בלקן ביט בוקס, יוני רכטר עם אסתר עופרים, קותימאן אורקסטרה, ישראדיקסיבנד, סדנת הג'אז (דור המייסידים), אלברט בגר, ימן בלוז, האלטרנטיב של מיקי שביב, שלישיית גלעד הקסלמן, שלישיית שי מאסטרו, ה"ביג וישס" של אבישי כהן, שלישיית עומרי מור, הביג בנד של אייל וילנר, הרכב לטין של איתי קריס, הרכב שורו של רועי בן סירה, טאטרן, רביעיית אלי דג'יברי, רבע לאפריקה עם אבישי כהן, שלישיית סלבה גנלין, עדנה גורן, משיכת יתר, עמוס הופמן ועופר גנור בדואו, חמישיית ממלו גיטנופולוס, גיא קניג, יעלה באלין, יובל כהן עם הפרוייקט הקאמרי וקולקטיב הצעירים.

בנוסף להופעות יתקיימו כיתות אמן, הרצאות, פאנלים, הקרנת סרטי ג'אז וכמובן – הג'אם סשן המסורתי בכל לילה אחרי שעות פעילות הפסטיבל, על שפת הבריכה במלון Crown Plaza.


הפסטיבל השני הוא פסטיבל הג'אז הצעיר ביותר בין הפסטיבלים (למען הדיוק – הוא בן גילו של פסטיבל הג'אז בירושלים) – הלוא הוא פסטיבל הג'אז הבינלאומי ביפו שהחל את דרכו בשנה שעברה ביוזמתו ובניהולו האומנותי של עמיקם קימלמן (מוסיקאי, סקסופוניסט, ומחנך מוסיקלי שגם ניהל את רימון שנים ארוכות). בשנה שעברה נמכרו הכרטיסים באמצעות אתר מימון ההמונים HeadStart ואילו השנה כבר בגר הפסטיבל וחברה אליו גם חברת ההפקה של זיו בן (ג'אז חם).

פסטיבל הג'אז הבינלאומי ביפו יתקיים בין התאריכים 15-17 בספטמבר (חמישי עד שבת). ההופעות בפסטיבל הינן במתכונת של שילוב מוסיקאים אורחים מחו"ל עם מוסיקאים מקומיים מצויינים, ותיקים וצעירים (והדור רק הולך ומשתבח) ומוקדשות השנה למחוות למלחיני הג'אז הגדולים.


לצד מחוות למלחינים הקאנוניים של עולם הג'אז, כ Cole Porter, Duke Ellington, Antonio Carlos Jobim, Hoagy Carmichael, Rogers and Hart  שהלחינו עשרות קטעים שהפכו לסטנדרטים שמנוגנים מדי יום על ידי מוזיקאי ג'אז בכל העולם, תתקיימנה גם מחוות למלחינים מודרניים יותר, שמוכרים בדרך כלל בזכות נגינתם כמו Horace Silver, Thelonious Monk, Jaco Pastorious וכמובן Wayne Shorter שהיה ונשאר בעיני אחד ממלחיני הג'אז המעניינים והמיוחדים ביותר, ומי שיותר מכל אחד אחר תרם לרפרטואר של ההרכבים בהם ניגן: מתחילת דרכו עם Art Blakey דרך Miles Davis, Weather Report וכמובן כל החומר שכתב לאלבומים שבהנהגתו.

בנוסף תופיע תזמורת הג'אז של תל אביב ובלילות חמישי ושישי גם יתקיים ג'אם סשן עם אורחי הפסטיבל. הפסטיבל נערך במרכז תרבות מנדל ביפו באולמות קטנים ובאווירה אינטימית.

אין תגובות:

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin